У Житомирі старовинний козацький хрест повертається на Замкову Гору

  Козацький камінний хрест, датований 17 століттям, передадуть Житомирському обласному краєзнавчому музею.

  Про це Суспільному розповів директор Роман Насонов. За його словами, ця камінна споруда до 2012-го року була у підвальних приміщеннях колишнього обласного музею природи.

  А потім, коли приміщення забрала церква, хрест викинули.

  За словами житомирського краєзнавця Геннадія Махоріна, цей козацький хрест зроблений із вапняку. І на ньому є надписи, які досі не розшифровані.

У Житомирі старовинний козацький хрест повертається на Замкову Гору

  Геннадій Махорін: "Тут написано: Ісус Христос, далі - року Божого. Тут є літера і, мабуть, вона означала 5 чи 8. Оці дві літери ще потребують додаткового вивчення. Праворуч написано - "юс малий". До 18-го століття літера "Я" часто використовувалася і мала значення - ЯН. Хто такий був Ян, це нам теж потрібно дослідити. Прізвище тут не вказано. Цей напис – дуже цікава загадка. Для нас, краєзнавців, він дозволить відновити нову сторінку в історії нашого міста. Цей камінний хрест є свідченням отих буремних подій другої половини 17-го століття".

  Краєзнавець впевнений, що цій історичній пам’ятці – понад 500 років. За його словами, такі хрести встановлювали на місцях поховання людей, які мали стосунок до українського козацтва.

  Геннадій Махорін: "На місці Хресто- Воздвиженського храму колись стояла козацька церква. Ймовірно, що біля неї було поховано когось, хто героїчно загинув. Пізніше на тій території, де було поховання, зробили фундамент нової церкви, яка була збудована у 1900-му році. Очевидно, це поховання потрапило на територію фундаменту нової церкви. І лише понад 10 років тому, коли тривали роботи у підвальних приміщеннях, випадково виявили цей хрест. Потім встановили біля Хресто-Воздвиженської церкви. А потім він таємничо щез і згодом виявлений у Червоному Андрушівського району, у монастирі на задвірках. Його вдалося повернути в Житомир. Потім він знов зник. А далі за таємничих обставин з’явився у дворі обласної друкарні".

  Представник управління комунального господарства міської ради Дмитро Ярмолюк розповів, що коли приміщення музею природи передали московському патріархату, вони відмовилися від цього хреста. Сказали, що вони не знають, що це таке. Так цей хрест опинився на балансі комунального управління міської ради.

  Ця кам'яна споруда останні три роки перебуває на території комунального підприємства "Зеленбуд". Тепер рішенням міськвиконкому від 19-го серпня її передадуть на зберігання до обласного краєзнавчого музею.

  Директор музею Роман Насонов: "Багатьом житомирянам відома історія поневірянь цього хреста. Хрест був історичною знахідкою і довго збув біля церкви. Відтак все має своє коріння. Тож, хрест має належати краєзнавчому музею. Він має і культурну цінність, і історичну. Принаймні, він повернеться на Замкову гору".

  Козацький хрест планують встановити на території Магістрату після завершення його реконструкції.

 

Авторка: Ольга Груп-Сікора

Камера: Сергій Базилюк, Сергій Кобилянський

 Новини Житомира

 

Авторизуйтесь, чтобы получить возможность оставлять комментарии

ОСТАННІ КОМЕНТАРІ

 

 

 

 

 

 

 

 

Погода
Погода в Житомире

влажность:

давление:

ветер:

Go to top
JSN Time 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework